קורסי מנהיגות

תקופת "העידן החדש", המאופיינת בשינויים מהירים ובהצפה של מידע, מחייבת גישה שונה כלפי כלל המערכות החברתיות ובעיקר כלפי המערכת החינוכית.
קורסי המנהיגות של "אורגד יעדים" מסייעים בידי המתבגרים, הנמצאים ממילא בתקופה מבלבלת אך מעצבת, למצוא את הדרך המתאימה ביותר להם, שבה הם יביאו לידי ביטוי את כישרונותיהם ויכולותיהם בצורה מרבית, יצמחו ויתפתחו באופן אישי ובד בבד ישפיעו השפעה חיובית על סביבתם ויביאו לשינוי של ממש. הקורס יוצר מרחב לצמיחה אישית של המתבגר, משפר את יכולת ההסתגלות שלו לשינויים ומעודד חשיבה ביקורתית מקדמת.
הקורס מקנה למשתתף כלים לשימוש בידע ובמידע הרבים שמסביבו ומעודד שאיפה למצוינות ולהישגיות אישית המביאה לקידומה של החברה כולה.

הקורסים מבוססים על העקרונות הבאים:

 1. גיבוש הקבוצה כמקור העצמה לחבריה

 2. הקניית תובנות וכלים לפעול כקבוצת מנהיגות

 3. הקניית תובנות וכלים להובלת פרויקטים בבית הספר ובקהילה.

מבחר הקורסים:

 • מנהיגות מעצבת עתיד

 • מנהיגות מצילה חיים (בשיתוף עם פיקוד העורף)

 • מנהיגות נוער בסיכון

 • מנהיגות זה"ב (זהירות בדרכים)

 • סדנת ODT - אימון חוויתי

מנהיגות מעצבת עתיד
קורס המבוסס על הרעיון המוביל של "סינגפור-אירלנד-כרכור- ללמוד מהצלחות של אחרים". התכנית יוצרת העצמה אישית, מכוונת את המשתתפים ללקיחת אחריות על עיצוב עתידם ומאתגרת אותם להשתתף ביצירת שינוי ע"י אימוץ פרדיגמת ה"רווח לכל" WIN-WIN, לשילוב בין צרכי הפרט וצרכי הכלל.

הקורס מבוצע תוך מתן ליווי נקודתי לחברי הקבוצה כפרטים וכקבוצה ע"י מפגשים סדנאיים תקופתיים וכן ע"י משובים ב"שטח", על מנת לאפשר למשתתפים יישום של הכלים והתובנות במסגרת הקהילתית ו/או האישית.

מנהיגות מצילה חיים

פיתוח מנהיגות לבני נוער נדרש בתקופתנו יותר מתמיד. תקופת גיל העשרה, בה מעצבים בני הנוער את ערכיהם, סדרי העדיפויות שלהם וחזונותיהם האישיים הינה התקופה הקריטית שרצוי לפתח בה את מנהיגי המחר. זאת ועוד, "העידן החדש" מעמת אותנו עם בעיות שלא היו בעבר: אובדן תכלית, משמעות ואתגרים חברתיים, מוביל את בני הנוער לתשובות "קלות" כגון: אלימות, ונדליזם, סמים, אלכוהול, הזדהות עם אלמנטים ניהיליסטיים והתנהגויות מסוכנות.

"אורגד יעדים" פיתחה קורס הנותן מענה לצורך זה על ידי סיפוק צורך אחר קריטי במדינה - להיות מוכנים למצבי חירום. תחום החירום מביא את הנוער לעיסוק במשהו חדש, יוצא דופן, שכמעט אינו נדון במסגרות אחרות ומאפשר למידה והעצמה אישיים של הנער. במדינת ישראל, נוכח מצבה הביטחוני והסבירות הגבוהה להתרחשות רעידת אדמה אנו נדרשים להיות ערוכים באופן מיטבי בתחומי תפקוד בחירום ואף "חילוץ וההצלה" . קורס מנהיגות זה נותן כלים ועוצמה בידי הנער ובתוך כך מכשיר אותו למתן סיוע מקצועי להצלת חיים בעת הצורך.

התוכנית לפיתוח מנהיגות מיועדת לקידום שלושה מרכיבים:

 1. מחויבות - הרצון להתנדב, להשפיע ולהיות מעורב בקבוצה ובקהילה

 2. שליטה - היכולת להתגבר, להנהיג ולהשפיע על מצבים גם כשהם עמומים וקשים

 3. אתגר - היכולת לראות בשינויים, קשיים ומכשולים אתגרים והזדמנויות, ולא סכנות ואיומים.

התוכנית מבוססת על גישת המנהיגות המעצבת TRANSFORMATIONAL LEADERSHIP. היא מחייבת את המשתתפים לפעול ולהתרכז בסביבתם ולא בעצמם, גורמת להם לקחת אחריות ולממש אותה, מעניקה להם תחושת שליטה על התנהגותם ועל התנהגות אחרים ומאתגרת אותם להשגת מטרות מועילות להם ולקהילה.
 

מנהיגות נוער בסיכון

Teens problem

נוער בסיכון הינו נוער המנותק מהמסגרת החברתית הנורמטיבית ומתקשה למצוא את דרכו. הסיכון הינו בכך שאובדן תכלית, משמעות ואתגרים חברתיים, מוביל את בני הנוער לתשובות "קלות" כגון: אלימות, ונדליזם, סמים, אלכוהול, הזדהות עם אלמנטים השוללים מסורות ומסגרות והתנהגויות מסוכנות.

נוער בסיכון מוגדר על ידנו כנוער אשר לא קיבל (עדיין) את ההזדמנות לפרוץ.
פיתוח מנהיגות לבני נוער בסיכון נדרש אף יותר מלבני נוער רגילים. תקופת גיל העשרה, שבני הנוער מעצבים בה את ערכיהם, סדרי העדיפויות שלהם וחזונותיהם האישיים הינה התקופה הקריטית שרצוי לפתח בה את מנהיגי המחר ובעיקר את המנהיגות האישית - זו שתביא את הנער לפריצת דרך משמעותית בחייו.

התוכנית מבוססת על העקרונות הבאים:

 1. הכרה של בני הנוער בעוצמותיהם וביכולותיהם

 2. לקיחת אחריות על התנהלות החיים ופיתוח חשיבה לטווח ארוך

 3. גיבוש חזון ומטרות אישיות

 4. קבלת כלים מעשיים להתמודדות עם האתגרים כיום

 5. שיפור התקשורת הבינאישית

 6. עבודה מעשית להשגת תוצאות וחוויית הצלחה.

מנהיגות זה"ב (זהירות בדרכים)

מומלצת לתלמידים ביסודי ובחטיבות הביניים. שינויים משמעותיים בחברה הישראלית מתרחשים כאשר הילדים הם "סוכני השינוי", לדוגמא: מסע הפרסום לאיסור קטיפת פרחי בר, חגירת חגורות בטיחות ברכב, וכך, אנו מאמינים, יקרה גם עם הקטנת מספר עבירות התנועה ותאונות הדרכים.
אנו ב"אורגד יעדים" פיתחנו קורס מנהיגות אשר מעצים את הילדים, החל מכיתה ד', מפתח כישורי מנהיגות וחשיבה יצירתית מקדמת ומביא אותם לפעילות בנושא "זהירות בדרכים" הן לגבי עצמם והן כ"סוכני שינוי" משמעותיים במשפחותיהם ובקהילה.

מה עושים בקורס?

 • מפתחים בקרב התלמידים יכולת להפעיל שיקול דעת ולקבל החלטות בסיטואציות שונות בדרכים.

 • מעוררים שיח, קבוצתי ומשפחתי ומגבשים אמנה משפחתית ובית ספרית בנושא בטיחות בדרכים.

 • מביאים את התלמידים, ובאמצעותם את משפחותיהם, להתנהגות תרבותית בדרכים.

במהלך הקורס ניתן ליווי נקודתי לחברי הקבוצה כפרטים וכקבוצה ע"י מפגשים סדנאיים תקופתיים וכן ע"י משובים ב"שטח", כדי לאפשר למשתתפים יישום של הכלים והתובנות במסגרת האישית ו/או הקהילתית.

להאמנה- למנהיגות זה"ב לחץ כאן  |  לתמונות לחץ כאן

"חושבים שינוי - עושים שינוי" - יזמות חברתית בכיתות  ט', י', י"א קורסי מנהיגות סדנאות O.D.T

תמונות מפעילויות  |  משובים